Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Protopopiatul Hîrlău „Fiii Bahloviei”- ediția a II-a

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 19, 2018

La întâlnire a fost prezent în mijlocul tinerilor părintele arhimandrit Nicodim Petre - consilierul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, care a slujit Sfânta Liturghie împreună cu preoții moderatori la Parohia Poiana Deleni și a susținut conferința „Unitatea-izvor de înțelepciune și putere pentru tineri”.

Cei peste o sută de tineri participanți au pus întrebări și au dialogat pe subiecte legate de tema conferinței. Programul a mai cuprins momente de rugăciune, jocuri de cunoaștere, sesiuni pe grupe de lucru, pelerinaj pedestru la Mănăstirea Lacuri, vizionare de film, plimbare cu barca, sport și foc de tabără. La deschiderea evenimentului au fost prezenți părintele protopop Victor Pâslariu și domnul Dumitru Prigoreanu - primarul comunei Deleni, care au împărtășit câteva gânduri participanților.

În conferința susținută, părintele Nicodim i-a îndemnat pe tineri la cunoașterea istoriei neamului nostru, amintind că „cine nu-și cunoaște istoria este ca un copil care nu-și cunoaște părinții” și că înțelept este cel care împărtășind valori creștin-ortodoxe, înțelege sensul vieții pământești ca pregătire pentru viața veșnică. De asemenea, tinerii au fost îndemnați să citească Noul Testament și să-și facă prieteni de calitate, pentru a deveni cu adevărat valoroși.

La sesiunile desfășurate, tinerii au discutat despre situațiile din viața lor când s-au simțit singuri, descoperind și cauzele: egoismul, individualismul, lipsa prietenilor sinceri, frica de comunicare, lipsa credinței în Dumnezeu. Întâlnirea a fost o experiență frumoasă și folositoare pentru toți tinerii participanți și voluntari, care au învățat că doar în unitatea pe care o oferă Biserica pot deveni cu adevărat înțelepți și puternici. (Pr. Ceobanu Petru- președinte ATOR, filiala Hîrlău)